Po výrazném březnovém šoku zažily finanční trhy během dubna silný růst. Přestože z reálné ekonomiky přicházely velice špatné zprávy, americký akciový index S&P 500 posílil o 13 %. Evropské akcie rostly o 6 procent, akcie rozvíjejících se trhů potom o 9 procent. Cenový nárůst zaznamenaly i dluhopisové trhy s tím, jak se centrální banky zavázaly k nákupům většího objemu vládních i korporátních dluhopisů.

Velká propast mezi ekonomikou a akciovým trhem

Americká ekonomika zaznamenala v prvním kvartálu největší pokles od finanční krize 2008. Hrubý domácí produkt, tedy hodnota zboží a služeb vyprodukovaná americkou ekonomikou, poklesl meziročně o 4,8 % (oproti předchozímu kvartálu pokles činí 1,2 %). Spotřeba amerických domácností poklesla o téměř 8 %, což představuje největší pád od roku 1980. Rekordních 20,5 milionu Američanů v dubnu ztratilo práci. Míra nezaměstnanosti dosáhla téměř 15 %.

Ještě horší čísla přišla z eurozóny. Podle předběžných odhadů Eurostatu pokleslo HDP eurozóny oproti předchozímu kvartálu o 3,8 % (versus 1,2 % v případě USA). Ovšem například francouzská ekonomika poklesla o 5,8 %, což je nejhorší výsledek od druhé světové války.

Výrazný pokles ekonomické aktivity, ohromující nárůst nezaměstnanosti, nebývalá nejistota. A přesto americké akcie v dubnu přidaly 13 %.

Zmatený investor

Mnozí investoři jsou tímto vývojem zmateni. Jak mohou ceny akcií svižně růst, zatímco z ekonomiky přicházejí špatná, a ještě horší čísla? Stručná odpověď: Reálná ekonomika nerovná se akciový trh. Ceny akcií mají pouze slabou souvislost s aktuálními ekonomickými podmínkami a zásadní jsou očekávání investorů ohledně vývoje v nepříliš vzdálené budoucnosti.

V době psaní tohoto textu je akciový index S&P 500 od začátku roku ve zhruba 12% ztrátě. Jedná se o nevýznamný pokles, vzhledem k míře ekonomického šoku. To je ovšem jen část příběhu. Index NASDAQ, který je charakteristický vysokou váhou technologického sektoru (zhruba 50 %), je již blízko nule.

Co nám tedy ceny amerických akcií říkají? Především to, že investoři očekávají v dohledné době silné oživení ekonomické aktivity a návrat do stavu, který by se dal nazvat normálním. Jinými slovy, očekávají oživení ve tvaru „V“. Důvody k optimismu jistě najdeme. FED poskytl mohutnou dávku likvidity a neváhá intervenovat dokonce i v segmentu high-yield dluhopisů. Americká vláda rychle prosadila balík stimulačních opatření v objemu 2,2 bilionů dolarů. Míra nezaměstnanosti vypadá na první pohled strašidelně, ovšem mnozí lidé jsou „pouze“ na nucené dovolené a počítá se s jejich návratem.

Přetrvávající rizika

Přirozeně existuje možnost, že očekávání silného zotavení ve tvaru „V“ se nenaplní, a oživení bude pozvolné a nerovnoměrné. Přestože se bankovní systém tentokrát jeví jako součást řešení a nikoli problému, stále se může objevit nějaká slabá stránka v rámci širšího finančního systému. Pozornost si zaslouží například vysoce komplexní cenné papíry typu zajištěných úvěrových obligací (CLO).

Celkově vzato jsme v situaci, pro kterou v historii nemáme žádný precedens. Ještě nikdy jsme neuložili obrovskou část globální ekonomiky ke spánku, abychom ji následně postupně probouzeli k životu. Nemáme tedy představu, jak může zotavení vypadat, a jestli se vůbec v nejbližších letech podaří ekonomickou aktivitu obnovit v plném rozsahu. Ekonomika zdaleka nefunguje tak jednoduše jako vypínač. Nehledě na to, že sebelepší epidemiolog nezná budoucí trajektorii samotné nákazy. Jen těžko se dá potom přehlédnout naprostý nedostatek globálního leadershipu ze strany administrativy amerického prezidenta Trumpa. Namísto spolupráce při řešení pandemie jsme svědky narůstající konfrontace mezi USA a Čínou.

Nespekuluj, nebo se z toho zblázníš

Dlouhodobým investorům nedoporučuji žádné výrazné změny v portfoliu. Na druhé straně za současné vysoké nejistoty by se investoři měli víc než kdy jindy striktně vyhýbat nadměrně rizikovým investicím či spekulacím. Do této kategorie patří například nelikvidní dluhopisy malých českých firem. V případě déletrvající recese řada těchto firem zbankrotuje a dluhopisy nesplatí. Zároveň považuji za svou povinnost varovat před neuváženými sázkami na růst cen ropy, například prostřednictvím ETF či ETP typu United States Oil Fund. Do takových spekulací se až příliš často pouští nezkušení investoři, kteří si nejsou vědomi vysokých rizik. Například vůbec netuší, co to je „contango“ a jak velký dopad na výnosy může mít.

Investoři by měli pamatovat na jedno ze základních pravidel Warrena Buffetta: nikdy neztrácet peníze. Buffett zde nemá na mysli přirozenou volatilitu investičního portfolia. Má na mysli situaci, kdy se investor vystaví zbytečnému a nadměrnému riziku, a zainvestuje do cenných papírů, u kterých může snadno zrealizovat nevratnou ztrátu. Investování se svým způsobem podobá tenisovému utkání, kdy proti sobě stojí dva amatérští hráči. Zpravidla zvítězí ten, který udělá méně chyb.