Nabízí vám nějaká firma dluhopisy s tím, že můžete získat garantovaný atraktivní výnos? Třeba sedm či osm procent ročně? Potom zpozorněte. Kvůli hezkému výnosu můžete snadno ztratit pevnou půdu pod nohama. Pokud daná firma zbankrotuje, můžete potenciálně přijít o celou svou investici. V nejhorším případě půjčíte peníze podvodné firmě, která už v době prodeje dluhopisů ví, že vám nic nevrátí.

Zřejmě se teď ptáte, jak vůbec poznat podvodnou firmu, nebo „jen“ firmu ve špatné finanční kondici, u které je vysoká pravděpodobnost bankrotu. K tomu se dostaneme za chvíli. Nejdřív jedno přiznání autora textu.

Není to vůbec jednoduché přiznání. Řeč bude o mé dosud nejhorší investici. Investici, která mě stála sto procent kapitálu. Velice drahá lekce. Nejednalo se přitom o žádnou akcii, nebo dokonce o některou z tisíců vysoce spekulativních kryptoměn, na kterých můžete prodělat kalhoty v rekordním čase. Byla to pouhá půjčka kamarádovi. Stalo se tak před pěknou řádkou let. Přišel tehdy za mnou s tím, že má krátkodobý problém, a požádal mě o pomoc. Peníze mi slíbil vrátit do dvou týdnů. Výsledek již znáte. Ovšem nepřišel jsem pouze o část úspor, nýbrž i o kamaráda samotného. Od odeslání peněz na jeho účet jsem ho neviděl.

Co se pokazilo? Až příliš pozdě jsem zjistil, že kamarád měl zálibu ve vysoce rizikových projektech, na kterých ztratil hromadu peněz. Také byl solidně předlužený, peníze dlužil kdekomu. Některé z jeho věřitelů jsem dobře znal (kdybych se býval trochu poptal…). Shrnutí celého průšvihu: kamaráda jsem vlastně vůbec neznal.

Když se dnes dívám kolem sebe, mnoho lidí dělá stejnou chybu. Jen se dvěma rozdíly. Za prvé, nepůjčují peníze kamarádovi, ale nějaké firmě. A za druhé, přirozeně to nedělají nezištně, nýbrž s cílem dosáhnout hezkého výnosu. Bohužel mnozí lidé si svého dlužníka vůbec neprověří a půjčí mu – prostřednictvím dluhopisů nebo směnek – jen na základě důvěry. A to se může ošklivě nevyplatit. Znáte to, důvěřuj, ale prověřuj.

Rozhodně nepomáhá ani fakt, že trh firemních dluhopisů je v ČR neregulovaný. Jak z toho ven? S kolegy jsme dali dohromady kalkulačku, která vám umožní vyhodnotit riziko konkrétního firemního dluhopisu. Kalkulačka na základě několika zodpovězených otázek zařadí daný dluhopis do jedné ze čtyř kategorií. Nejvíce riziková kategorie, které doporučujeme vyhnout se obloukem, obsahuje slovo „brak“. Nejkvalitnější kategorie je potom označena jako „na první pohled solidní investice“.

Při konstrukci kalkulačky jsme kladli důraz na to, aby byla co možná nejjednodušší, a tedy široce použitelná. Zkrátka aby se její uživatel nemusel zapsat do kurzu účetnictví, a zároveň aby nemusel číst dvacetistránkový manuál. To s sebou přirozeně nese určité nevýhody. Prosím mějte na paměti, že naše kalkulačka nemůže zohlednit všechny detaily. Jejím primárním cílem je poskytnout prvotní síto. Jednoduše odfiltruje ty nejrizikovější, případně rovnou toxické dluhopisy, které se v budoucnu mohou snadno stát naprosto bezcennými. Dále odfiltruje firmy, které vydávají dluhopisy, aniž by splnily základní zákonné podmínky. A stejně tak firmy nacházející se ve velice špatné finanční kondici.

Pokud kalkulačka pomůže byť jedinému investorovi, kterého odradí od nákupu dluhopisů nějaké pochybné či předlužené firmy, potom splní svůj účel.

Na tomto místě bych chtěl poděkovat Ondrovi Karlíkovi a Veronice Štefkové za vydatnou pomoc. S jejich přispěním vznikl, jak pevně věřím, použitelný a užitečný nástroj, který můžete otestovat zde.