…této disciplíně se věnují jen investoři–zelenáči

Jeden ilustrativní příklad. Píše se 4. listopadu 2020 a americké akcie svižně rostou. Vysvětlení se přímo nabízí. Je pravděpodobné, že americký Senát zůstane pod kontrolou republikánů, neboť Georgia, ve které se klání o křesla v Senátu odehrávají, je tradičním republikánským státem. Logika je jasná – republikáni budou bránit zvyšování daní a také přísnější regulaci (obojí by mělo negativní dopad na zisky firem, a tedy i na ceny akcií).

Takové zdůvodnění přijalo mnoho analytiků, investorů a mediálních komentátorů. Třeba titulek na webu časopisu Fortune vypadal takto:

O několik týdnů později se ovšem stalo něco, co prakticky nikdo nepředpokládal. Demokraté zvítězili v obou kláních senátních voleb, čímž získali kontrolu nad oběma komorami Kongresu.

A nyní hádejte co…americké akcie opět rostly. Tentokrát se objevilo jiné vysvětlení: Celý Kongres pod kontrolou demokratů umožní nově zvolenému prezidentu Bidenovi prosadit velký stimulační balík, který podpoří hospodářský růst. Jako příklad uvedu titulek z webu The Guardian:

Takže co tady máme. V jednom případě akcie rostou, protože se očekává, že Senát zůstane pod kontrolou republikánů (v prvním titulku uvedený „split Congress“). A ve druhém případě akcie rostou, protože se tato očekávání nenaplnila a převahu v senátu získali demokraté. Je evidentní, že výsledky voleb do amerického Senátu nevysvětlují vůbec nic.

Mediální titulky uspokojují lidskou potřebu po logičnosti a souvislostech. Problém ale spočívá v tom, že svět je komplikované místo, s mnoha různě provázanými vztahy, příčinami a důsledky. Nemalou roli v něm hraje náhoda.

Investor přirozeně nemůže zavřít akciový trh do laboratoře a sledovat, jak bude reagovat na různé zprávy a události. To by znamenalo shromáždit v „labce“ všechny globální investory, což je jistě absurdní představa. Každopádně takový badatel by nevyhnutelně zjistil, že investoři interpretují události rozdílně. Zatímco pro jednoho je vítězství Joe Bidena důvodem k nákupu amerických akcií (zase racionální prezident!), druhý bude prodávat (budou se zvyšovat korporátní daně!).

Nehledě na to, že existují i investoři, kteří nakupují nebo prodávají akcie čistě z technických důvodů. Představme si portfolio manažera velkého akciového fondu, který se právě potýká s výrazným přílivem nového kapitálu (hotový chudák). Manažer zpravidla nemůže držet v hotovosti příliš velkou část majetku fondu – má stanoven nějaký limit – a tudíž po přílivu peněz musí nakupovat akcie. Přirozeně ho vůbec nezajímá, kdo zvítězil ve volbách, nebo jestli třeba americká centrální banka změnila úrokové sazby. Musí nakupovat za každého počasí.

A takto bychom mohli pokračovat dlouho. Zkrátka na světě je obrovské množství investorů, a veškerá jejich aktivita vytváří ceny akcií.

Investor by se tedy neměl snažit vysvětlovat denní pohyby akcií. Měl by přijmout fakt, že burza má svou vlastní logiku.

PS: Až se vás někdo zeptá, proč v pátek klesla akcie ČEZ, jediná správná odpověď zní: Protože ji investoři v pátek více prodávali, než nakupovali 🙂

Díky za přečtení!