říjen 2019

Říjen byl pro akcie dobrým měsícem. Trhy reagovaly pozitivně na deeskalaci napětí mezi Washingtonem a Pekingem a snižující se pravděpodobnost odchodu Británie z EU bez dohody. Americké akcie přidaly dvě procenta a dosáhly nového historického maxima. Akcie rozvíjejících se trhů si vedly ještě lépe, když vzrostly o více než čtyři procenta. Na dluhopisových trzích panoval klid.   

Horší čísla, ale stále solidní růst

Nejnovější data potvrzují určité zpomalení americké ekonomiky. Index nákupních manažerů (PMI), který sleduje sentiment ve výrobním sektoru, signalizuje pokles průmyslové výroby. Rovněž spotřeba amerických domácností zvolnila své tempo růstu. Americká ekonomika vytváří oproti předchozímu roku méně nových pracovních míst. Zatímco v letošním roce vytváří v průměru 160 tisíc pracovních míst měsíčně, v roce 2018 to bylo zhruba 220 tisíc. Americká centrální banka na svém říjnovém zasedání reagovala na celkově slabší čísla dalším snížením úrokových sazeb, do rozmezí 1,50 až 1,75 %. Šéf FEDu zároveň naznačil, že další snížení v nejbližší době není na pořadu dne.

Najdeme ovšem i pozitivnější data. Americká ekonomika rostla ve třetím kvartálu tempem 1,9 %, čímž překonala očekávání. Rovněž výsledková sezona se nevyvíjí špatně. Zisky amerických firem z indexu S&P 500 meziročně zaznamenaly mírný nárůst.

Evropa: odložený Brexit a nový šéf ECB

Britský premiér Johnson v říjnu překvapil mnohé, když oznámil, že se s Bruselem podařilo vyjednat novou dohodu o odchodu Británie z EU. Návrh dohody ovšem následně nebyl schválen britským parlamentem, respektive jeho Dolní sněmovnou. Deadline Brexitu se tedy posunul na 31. leden 2020. V důsledku tohoto nezdaru čekají Británii ještě letos v prosinci předčasné volby.

Na začátku listopadu stanula v čele Evropské centrální banky Christine Lagarde, někdejší francouzská ministryně financí a později také ředitelka Mezinárodního měnového fondu. Přestože s měnovou politikou nemá zkušenosti, v politické sféře patří bezesporu mezi „těžké váhy“. Právě tyto zkušenosti se budou v následujících letech velice hodit, vzhledem k tomu, že ECB už vyčerpala velkou část své palebné síly. Větší roli musí při podpoře hospodářského růstu eurozóny v budoucnu hrát fiskální a nikoli měnová politika. Zásadní otázkou tedy je, jestli se Lagardeové podaří přesvědčit relevantní vlády (zejména Německo), aby uvolnily přísnou fiskální politiku.

Závěry

Akcie nadále zůstávají relativně atraktivní, vzhledem ke stále velice nízkým výnosům dluhopisů (vývoj výnosů viz graf). Akcie by tedy měl ve svém portfoliu držet
i konzervativní investor. Otázka není jestli, ale kolik. Na druhé straně investoři se aktuálně potýkají se zpomalováním globální ekonomiky, sílícím protekcionismem a přetrvávající nejistotou v geopolitické sféře. Zopakujeme tedy své nedávné doporučení: i vysoce dynamickým investorům doporučujeme držet menší část portfolia v hotovosti, případně v konzervativním dluhopisovém fondu. Konzervativní investoři by akciovou část portfolia mohli řešit fondem či fondy, které se zaměřují na akcie vysoce kvalitních, velkých firem (vhodný může být fond zaměřený na dividendové akcie).

Výnosy vybraných desetiletých státních dluhopisů (5Y)

Optikou finančních indexů

TrhŘíjenOd počátku rokuZa poslední rok
MSCI World (svět)+2,5 %+18,6 %+10,5 %
S&P 500 (USA)+2,0 %+21,2 %+12,2 %
EuroStoxx 50 (Evropa)+1,0 %+20,1 %+12,7 %
CECE EUR (střední Evropa)+4,3 %+1,4 %+2,6 %
MSCI rozvíjející se trhy+4,1 %+7,9 %+9,0 %
Index českých státních dluhopisů-0,1 %+6,0 %+7,3 %
Ropa WTI+0,2 %+19,3 %-17,0 %
FX CZK/EUR+1,2 %+0,8 %+1,6 %