V pondělí 9. března se v médiích objevují strašidelné titulky. Uveďme pár příkladů:

Panika na trzích. Cena ropy zažívá volný pád (Novinky.cz)
Burzovní panika šplhá na desetiletý vrchol, svět si připomněl dluhovou krizi (E15)
Svět zažívá ropný šok. Saúdové spustili cenovou válku, cena strmě padá (iDNES.cz)

Italská masivní karanténa vyvolala paniku, akciové trhy se hroutí o 11 % (CNBC)

Poslední titulek jsem zvýraznil, neboť je můj „oblíbený“. Pokud si dáte tu práci a přečtete si celý článek, zjistíte, že o jedenáct procent dnes dopoledne klesají italské akcie. Třeba německé aktuálně klesají „jen“ o šest procent. Hezká ukázka zavádějícího titulku.

Všimněte si, že média aktuální vývoj vysvětlují různě. Zatímco některá píšou o burzovní panice v důsledku šíření nákazy nového koronaviru (karanténa v Itálii), jiná ji vysvětlují krachem jednání kartelu OPEC, který se nedokázal dohodnout s Ruskem na koordinovaném omezení těžby ropy. Je totiž prakticky nemožné podat přesné vysvětlení tržních pohybů, neboť nevidíme do hlav všem těm panikařícím investorům. Nemůžeme se každého z nich zeptat, jaký má pro prodej akcií hlavní důvod. A už vůbec nemáme tušení o algoritmu nějakého fondu, který právě vydal prodejní signál.

Shodnout se můžeme na tom, že akcie strmě padají. Například deník Financial Times uvádí, že britské akcie dnes mohou zažít nejhorší den od finanční krize 2008–2009. Přirozeně to budeme vědět až odpoledne, po uzavření burzy.

Každopádně v celé té záplavě titulků nám něco zásadního chybí. Co když je současný výprodej na akciových trzích (minimálně pro některé) vyloženě dobrou zprávou? Předtím, než mě začnete kamenovat, něco vám ukážu. Kde já jsem to jen viděl. Už to mám: Benjamin Graham, kniha Inteligentní investor, strana 199:


Přeji hezké nákupy! A jestli už máte dávno nakoupeno, nezoufejte.
I tato panika pomine.