Ondřej Karlík, Martin Tománek

Je to vždycky stejné. Přijde krize a z podzemních bunkrů, napěchovaných konzervami a střelivem, vylézají proroci konce světa. Jen jedna věc se změnila: Zlato v roli postapokalyptického platidla částečně nahrazují kryptoměny, především bitcoin.

Do toho nám média čas od času naservírují nějakou zprávu o kryptoměně od Facebooku nebo nějakém mytickém půlení bitcoinu, které má odstartovat jeho další raketový růst. A tak se jako správní investoři ptáme: Jak na tom všem vydělat?

Přišli jsme hned na několik způsobů. Připraveni? Jedem. 

Staňte se těžařem

Bezpečný „provoz“ bitcoinu stojí na těžařích, kteří kolektivně ohřívají atmosféru oxidem uhličitým při hledání sady čísel se speciální (ale jinak neužitečnou) vlastností. To si můžete představit, třeba jako kdyby váš počítač luštil sudoku – a za dobrou práci pak jako jeho majitel dostáváte bitcoiny. A zároveň tím stvrzujete bitcoinové transakce. Když chcete zaplatit bitcoinem, přidáte transakci do fronty a za pár desítek minut nebo hodin některý těžař publikuje to speciální číslo jako důkaz, že pro vás vyprodukoval 250 kg oxidu uhličitého a tím dokončil platbu za vaše ranní latté. A vy můžete konečně vyrazit do práce.

Těžba bitcoinů se jeví jako jednoduchý a bezpečný start. Zajímá vás krypto, ale nechcete riskovat úspory? Bitcoin nemusíte kupovat, sami si ho natěžíte doma na počítači nebo mobilu! Případně můžete využít služeb důvěryhodné české zprostředkovatelské firmy. Napovíme, že ji vede člen Krejčířova gangu, ráda posílá předžalobní výzvy svým kritikům a její název se rýmuje se slovem zločin.

Těžení podomácku má ale jeden háček: už několik let nefunguje. Předně, zapomeňte na těžení na notebooku, mobilu nebo v cloudu. Nejdražší výpočetní výkon je ten, který se vám vejde do kapsy nebo batohu. Druhý nejdražší je ten, který patří někomu jinému (cloud). Budete potřebovat vlastní specializovaný hardware. Ten ovšem stojí spoustu peněz a potřebuje opravdu hodně elektřiny. Pokud jste už dospělí a účty za vás neplatí rodiče (nebo Poslanecká sněmovna), potřebujete ji sehnat levně. Takže doufáme, že umíte čínsky.

Takhle to vypadá, když to někdo s těžbou myslí dneska vážně. Chce to jednu skladovou halu, policový systém a spoustu kompjútrů a drátů. Ještě lákavější než těžit krypto je prodávat svůj výpočetní výkon těm, kteří by sami rádi těžili, jen nemají kde a na čem. Ceny za pronájem jsou nesrovnatelně stálejší než ceny coinů.

Vytvořte vlastní kryptoměnu

Příznivci bitcoinu tvrdí, že jeho hodnota je odvozená z nedostatku: nikdy jich nebude existovat víc než 21 milionů. To je pravda. Na druhou stranu nikdo neříká, že musí existovat jen jediná kryptoměna. A nic vám nebrání v tom založit si vlastní. Web CoinMarketCap eviduje přes 8400 (!) alternativ Bitcoinu. 

Jak na to? Můžete rozdělit jednu měnu na dvě. Tak se například oddělil bitcoin cash od bitcoinu, když se rozhádali jeho vývojáři. A když se rozhádali vývojáři bitcoin cash, vznikl bitcoin SV. Nezkušený idealista by mohl namítnout, že teď vlastně máme 63 a nikoli 21 milionů bitcoinů, čímž došlo k obrovské neplánované inflaci, která se může kdykoliv opakovat. Ovšem je zbytečné se znepokojovat. Lepší je radovat se z peněz zadarmo, za které můžeme nakoupit víc bitcoinu.

Alternativně můžete začít na zelené louce. Stačí zkopírovat kód bitcoinu, vymyslet nějaký hezký a originální název (například bitcoin 2, bitcoiin, bytecoin, …), změnit pár detailů a začít těžit. A máte hotovo. Důležité je nezapomenout přidělit prvních pár milionů mincí sobě. Ty budete prodávat, až seženete dostatek ziskuchtivých „investorů“, kteří svými nákupy vyženou cenu nahoru. Kde je sehnat? Za sto tisíc dolarů si můžete koupit pochvalný tweet of Johna McAffeeho, kterému z nějakého nepochopitelného důvodu kryptokomunita důvěřuje. Navzdory tomu, že jeho minulé slavné předpovědi úplně nevyšly. A kdy nejlépe prodat? To necháme na vás. Pouze napovíme, že insider trading není v kryptu zakázaný (a ani neobvyklý).

Hackněte ostatní uživatele

Už víme, že kupovat bitcoiny je drahé a těžba náročná. Jak je získat jednodušeji? Od jiných uživatelů, bez jejich svolení!

Možností, jak hacknout držitele bitcoinů, je spousta. Můžete například vytvořit podvodný plugin do prohlížeče. Nebo převzít jejich telefonní číslo. Nainstalovat malware, který změní adresu, kam posíláte bitcoiny. Nebo prostě jen udělat praktický online generátor QR kódů pro placení…který generuje QR kódy směrující platby vždycky do vaší peněženky.

Bitcoin zkrátka ukazuje, že prakticky nic není nehacknutelné. Proč se ale na něj hackeři tak zaměřují? Protože bitcoinová peněženka, ekvivalent „účtu“, je anonymní (víceméně… k tomu se ještě vrátíme), každá transakce je konečná a neodvolatelná a neexistuje žádná centrální „hlídací“ autorita, ani množstevní a geografické limity na transakce. Kryptoměny a zločin se k sobě zkrátka skvěle hodí.

Hackněte burzu

Hackování běžných uživatelů se po čase omrzí. Zpravidla nejsou moc bohatí. Jsou tu ale ještě burzy, kde uživatelé nakupují a prodávají bitcoiny za skutečné peníze. Bitcoiny milionů lidí na jednom místě. Dokážete si představit, jaký by to byl úlovek? Dobře, nebudeme vás napínat, jistě víte, kam míříme. Hacků burz bylo už tolik, že nemá cenu je vyjmenovávat. Tady je seznam, který pořádně potrápí kolečko vaší myši.

Přece jen ale vypíchneme největší hack v historii. V roce 2014 se ztratilo 850 tisíc bitcoinů z Mt.Gox, původně burzy na kartičky do hry Magic: The Gathering. Z nějakého důvodu právě tady probíhalo 70 procent obchodů. Ukradené bitcoiny představovaly zhruba šest procent jejich tehdejšího objemu. Pro srovnání, kdyby někdo ukradl stejné procento všech dolarů v oběhu, byl by sedmkrát bohatší než Jeff Bezos.

Pro burzy: předstírejte, že vás hackli

Pokud provozujete burzu, možná vás předchozí bod vystrašil. Ale nebojte se, nemusíte čekat na to, až vás někdo hackne. Můžete prostě zmizet s penězi klientů a tvrdit, že vás někdo hacknul. Nebo předstírat vlastní smrt. Nikdo vám nic nedokáže.

Zmanipulujte kurz bitcoinu

Protože bitcoin nefunguje dobře jako peníze (nepřijímají ho dokonce ani konference o bitcoinu), jedná se o takzvanou zero sum game (nebo negative sum game). Jediná možnost, jak získat užitek z bitcoinu, je vyměnit ho za skutečné peníze, které někdo jiný do systému vloží. Vydělat můžete, jen pokud někdo jiný prodělá. Ale jak být na straně vítězů?

Pokud jste někdy zkoušeli obchodovat na burze, asi víte, že „nakoupit nízko a prodat vysoko“ se snadno řekne, ale mnohem hůř realizuje. Lepší by bylo třeba nakoupit a potom kurz nějak popohnat nahoru. V minulosti úspěšně fungovalo verbování nových oveček na vidinu snadných zisků. Ty pak svými nákupy tlačily kurz vzhůru a tím zase lákaly další ovečky. Bitcoin byl dostatečně nový a nesrozumitelný koncept, takže mnozí začali věřit, že zákony ekonomiky přestaly platit. V roce 2017 ale letadlo havarovalo – bitcoin se už skloňoval ve všech zprávách a zásoba nových oveček došla. Pak následoval strmý pád. Dnes už prakticky neexistují lidi, kteří ještě o bitcoinu neslyšeli, a verbování už nefunguje. Vaše vyhlídnutá oběť už pravděpodobně nakoupila a o své peníze dávno stihla přijít

Tak proč si ty ovečky, respektive jejich peníze, prostě nevymyslet? Jak na to? Vytvořte novou kryptoměnu zafixovanou 1:1 k dolaru: kryptodolar. Předstírejte, že máte v bance 1 dolar na 1 kryptodolar. Nabídněte ho burzám místo skutečného dolaru – ty to uvítají, výplata skutečných peněz je pro ně složitá – banky často odmítají spolupracovat, navíc je potřeba dodržovat různá otravná nařízení proti praní špinavých peněz, financování terorismu a podobně. Za chvíli bude většina burz nabízet výběry pouze v kryptodolaru. Vašich kryptodolarů budou existovat desítky miliard a dokonce se budou obchodovat více než bitcoin

Právě jste se stali de facto centrální bankou pro kryptoměny. Centrální bankou s nejasnou vlastnickou strukturou, operující skrz Bahamy, která je “too big to fail”. Nyní můžete začít tisknout nekryté kryptodolary a nafukovat bublinu. Zhruba 95 % reportovaných objemů je falešných, protože burzy „mírně“ přikrášlují své výsledky. Na pořádnou změnu kurzu tak stačí překvapivě málo peněz.

Když už bublina nejde víc nafouknout, můžete se soustředit na menší skokové změny kurzu, pojmenované podle jedné populární postavy ze seriálu Simpsonovi:

„Bart pattern“. Zdroj

Cílem je ve spolupráci s burzami zlikvidovat pákové pozice krypto-spekulantů, kterým se bitcoin zdál málo volatilní, a proto ho obchodují až se 100x pákou.

Napište vyděračský počítačový virus

V dřevních dobách počítačů lidé tvořili viry pro zábavu, nebo jako výzvu. Později se z toho bohužel stal byznys. Dnešní vyděračské viry vám rády pomůžou odpovědět na otázku: „Na kolik si cením vlastních dat?“. Pokud řídíte nemocnici na vrcholu koronavirové krize, budete si muset připlatit. Virus zašifruje obsah vašeho pevného disku a zobrazí vám instrukce, jak zaplatit bitcoinem za dešifrování. Abychom byli fér, tyto viry existovaly už před bitcoinem. Dnes ale žádají výkupné téměř výhradně v kryptoměnách. Je ještě lepší než používané neoznačené dvacetidolarovky. Občas je ale bitcoin příliš nepraktický i pro vyděrače.

Ohlaste velkolepý blockchainový projekt

Blockchain je základní stavební kámen bitcoinu. Málokdo mu rozumí, ale většina z nás někdy slyšela o tom, jak moc naši budoucnost ovlivní. Jednou. Musíme jen doufat, věřit a čekat. Na rozdíl od bitcoinu si lidé blockchain nespojují s emisemi CO₂, vyděračskými viry, nebo financováním dětské pornografie a terorismu. Z tohoto důvodu má často zelenou i u kritiků bitcoinu, snad aby nepůsobili až příliš negativně či zpátečnicky. Když někomu vysvětlíte, proč je bitcoin k ničemu, často uslyšíte: „Chápu, ale blockchain je užitečný, že?“

Jak toho využít? Předpokladem je mít vlastní firmu. Máte? Pokud ano, řekněte světu pořádně nahlas, že od této chvíle „děláte blockchain“ a… užijte si příliv kapitálu. Investoři vás budou milovat minimálně stejně jako provozovatele elektrických koloběžek a powerpointové prezentace o „cloud AI“.

Konkrétní příklad? Společnosti Kodak se podařilo vypumpovat své akcie na trojnásobek, když ohlásila blockchainovou fotobanku. Každopádně investoři si po nějakém čase uvědomili, že koncept nemůže fungovat, a akcie se rychle vrátila zpátky na zem.

Vývoj ceny akcie Kodak poté, co firma oznámila blockchainový projekt (Zdroj: The Wall Street Journal)

A uvedeme ještě absurdnější příklad. Americký výrobce ledového čaje Long Island Iced Tea Corp. změnil v roce 2017 název na Long Blockchain Corp. Akcie reagovaly skokem o 200 procent. Firma nadále vyrábí ledový čaj.

Založte si falešný účet na Twitteru

V jednoduchosti je síla. Pokud chcete zbohatnout a máte na to jen 15 minut, postupujte následujícím způsobem:

·       Založte si falešný účet na Twitteru se jménem a avatarem osobnosti známé ve světě kryptoměn.

·       Počkejte, až tato osobnost bude tweetovat něco pozitivního.

·       Odpovězte na tweet: „Na oslavu rozdávám 100 bitcoinů. Pošlete mi 0,1 bitcoinu na adresu X pro ověření a já vám zpátky pošlu 1 bitcoin.“

·       Díky špatně navrženému rozhraní Twitteru to bude na první pohled vypadat, že příspěvek psala ona známá osobnost.

·       Založte dalších pět falešných účtů (tentokrát s jinými jmény) a odepište něco ve stylu „Wow, ono to opravdu funguje, vřelé díky!“.

·       Sledujte, jak vám naskakují bitcoiny (snad nemusíme říkat, že zpátky se nic neposílá).

Tento jednoduchý podvod se v jeden moment na Twitteru rozšířil tak moc, že si například tvůrce etherea změnil twitterové jméno na Vitalik „nerozdávám Ethereum“ Buterin. A i dnes se stále najdou oběti. Říkáte si, jak je to možné? Odpověď poskytuje jediné slovo: chamtivost.

Uneste místní kryptocelebritu

Vaše bitcoiny jsou zabezpečené heslem a silným šifrováním. Šifrování je tak silné, že jeho prolomení by trvalo miliardy let na počítačích velikosti planet. Zkrátka vaše peníze jsou naprosto v bezpečí. Tedy dokud na vás někdo nepoužije metodu kryptoanalýzy gumovou hadicí a to heslo z vás prostě nevymlátí.

Jak si lidé myslí, že funguje dešifrování versus realita. Zdroj

Myslíte si, že tohle se v praxi stát nemůže? Anonymita a nezvratitelnost transakcí dělají z bitcoinů skvěle odcizitelnou věc. Fanoušci rádi opakují, že s bitcoinem jste svoje vlastní banka. Jenže vykrást takovou banku je velmi jednoduché, když své životní úspory můžete převést odkudkoliv (třeba přivázaný k radiátoru ve sklepě) a kamkoliv, bez limitů na výběr. A bez otravných telefonátů z banky ověřujících, proč najednou posíláte všechno, co máte, do nějaké země třetího světa. 

Pokud si myslíte, že přeháníme, tak vězte, že se to stalo mnohokrát – například zde, zde, zde a zde. Došlo to tak daleko, že krypto komunita důrazně doporučuje vlastnictví kryptoměn veřejně nepřiznávat.

Prodávejte „prémiové“, čisté bitcoiny

Určitě jste už někdy slyšeli, že bitcoin je anonymní, a proto je ideální pro lidi žijící v diktaturách. Teoreticky. V praxi ho mají překvapivě radši samotné diktátorské režimy (například Severní Korea nebo Venezuela). Další překvapení je, že s tou anonymitou to není až tak horké. Ano, bitcoinová peněženka je sama o sobě anonymní. Ovšem transakce, které s ní provedete, jsou veřejné pro všechny. Včetně detailů jako jsou čas, částka a protistrana. S bitcoinem skutečně jste svoje vlastní banka… ovšem v nabídce máte pouze transparentní účty.

Pokud nechcete ukazovat světu, kolik peněz máte a kde je utrácíte za „zábavu“, můžete si založit víc peněženek. Pokud někdo ale bude chtít, stejně si je spolehlivě spojí sledováním převodů mezi nimi. Můžete použít služby, které mixují vaše mince s mincemi ostatními uživateli, ale to lezete do jednoho pytle s tím největším odpadem internetu. Můžete nakonec skončit s bitcoinem, který právě zaplatil nájemnou vraždu. Ano, transparentnost se vztahuje nejen na to, co děláte vy, ale i to, co dělali předchozí majitelé vašeho bitcoinu. A vysvětlujte to potom u soudu…

Zpět k tématu: jak na tom vydělat? V době, kdy se strhávají sochy, přepisují slovníky a deset let staré tweety ukončují kariéry, jsou lidé extrémně opatrní. Vaše firma by si koledovala o slušnou PR katastrofu, kdyby někdo vypátral, že vlastní bitcoin, který v minulosti třeba prodal lidskou bytost do otroctví. Proto jsou někteří ochotní si připlatit dvacet procent za „čistý“ bitcoin, který zatím nemá žádnou historii. Je to tak, ne všechny bitcoiny jsou si rovné. Tak proč si nezaložit bitcoin boutique a neprodávat ty rovnější, se šťavnatou přirážkou?

ZÁVĚR

Přestože jste prošvihli divokou jízdu na čtyřicet tisíc dolarů, nemusíte si zoufat. Příležitostí, jak vydělat na bitcoinu, je stále mnoho. Jak řekl Mark Twain, na zlaté horečce vydělávají především prodejci krumpáčů a lopat. V našem případě jsou to těžařské megakonglomeráty, offshore burzy a influenceři. Pokud ovšem nemáte žádné morální zábrany a neštítíte se věcí, které „offline“ společnost považuje za nelegální, potom se vám otevírají velké možnosti.

Důležité upozornění: Pokud jste náš článek pochopili jako výzvu k páchání trestné činnosti, potom vám uniklo základní poselství textu. V tom případě vás autoři budou klasifikovat jako individua, jimž jsou určeny nálepky na mikrovlnných troubách „Nepoužívejte k sušení domácích mazlíčků“. 

https://i.pinimg.com/originals/a5/f6/78/a5f678656eb45b2e0b8f5e8b20256b82.gif

CO SI Z TEXTU ODNÉST

V kryptosvětě buďte extrémně opatrní! Nesrozumitelnost blockchainu a absence jakékoli regulace vytváří ideální prostředí pro různé podvodníky. Pokud už si nemůžete pomoct a prostě si musíte nějaký ten coin koupit, směřujte tam jen malou část svého majetku. Takovou, kterou si můžete dovolit zcela ztratit.