Pamatujete si ten legendární Trumpův tweet ohledně obchodních válek? Tady je:

Důležitá je pasáž: „obchodní války jsou dobré a snadno se vyhrávají“. 

A ještě jeden tweet z ledna letošního roku:

Prezident Trump píše, že americké ministerstvo financí inkasuje MNOHO miliard dolarů z cel uvalených na Čínu a další země, které se podle něj k USA „nechovaly férově“. Zároveň nedávno uvedl, že zpomalující čínská ekonomika je jasným důkazem toho, že jeho obchodní válka funguje.

Když Trumpova administrativa na jaře 2018 uvalila cla na dovoz oceli a hliníku, o několik měsíců později mohla slavit. Americká firma Steel Dynamics oznámila plán investovat až 1,8 miliardy dolarů do vybudování nové továrny na výrobu oceli, která má ročně produkovat 450 000 tun. Vzniknout má šest set pracovních míst. Trump reagoval tweetem: „Pracovní místa v ocelářském průmyslu se vracejí do Ameriky, přesně jak jsem předpokládal“.

Pýcha předchází pád… z Trump Toweru.

Takže Čína krvácí, americké ministerstvo financí inkasuje miliardy a díky clům na ocel se vytváří nová pracovní místa v americkém ocelářském průmyslu. Prosím jednu velkou mexickou vlnu pro amerického prezidenta. Všechno jde hladce a podle jeho plánu.

Anebo taky ne. Za chvíli si ukážeme, že prezident Trump je v mnoha věcech naprosto mimo. Nelze zavírat oči před ošklivou pravdou: Trumpovu obchodní válku platí do velké míry americké domácnosti a firmy. Zatímco vítězů je velice málo, poražených je mnoho.

America First! Are you sure, dude?

Právě v důsledku celních tarifů vzrostla ve Spojených státech cena oceli, což pro spotřebitele znamená vyšší náklady. A kdo jsou ti spotřebitelé? Třeba automobilky jako Ford, Fiat Chrysler nebo General Motors. Největší americká automobilka General Motors měla kvůli vyšším cenám oceli v roce 2018 dodatečné náklady ve výši jedné miliardy dolarů. GM Trumpovu administrativu varovala, že cla v automobilovém sektoru povedou k „nižším investicím, menšímu počtu pracovních míst a nižším mzdám“. Dále uvedla, že „přetrvávající efekt nižších investic a menší pracovní síly může vést ke zpožděnému zavádění převratných technologií a ohrozit tak vedoucí pozici USA v příští generaci automotive technologií“. General Motors má samozřejmě pravdu, toto riziko je reálné.

Takže co tady vlastně máme? Prezident Trump uvalením cel na dovoz oceli podpořil malý sektor amerického hospodářství, ale zároveň nechal krvácet jiný, nesrovnatelně větší a důležitější sektor. Zatímco firmy typu Steel Dynamics se mohou radovat, jejich rozvoj draze zaplatí americký automobilový průmysl. Ten přitom v USA vytváří stovky tisíc pracovních míst.

Když míříte na Čínu…a střelíte se do vlastní nohy.

Samozřejmě tady nejde zdaleka jen o GM nebo Ford. S vyššími náklady se musí potýkat mnoho dalších výrobců – od výrobce těžké techniky Caterpillar až po Harley-Davidson. Právě posledně zmíněná ikonická značka to nemá vůbec jednoduché. Když Trump uvalil cla na dovoz oceli a hliníku, Evropská unie reagovala mimo jiné uvalením cel na dovoz motocyklů Harley-Davidson. Cla vzrostla z pouhých 6 % na ikonických 31 % s tím, že v červnu 2021 mají být ještě výrazně vyšší. Už tak se Harley-Davidson potýká se slabší poptávkou, nyní ještě musí čelit vyšším cenám oceli a odvetným clům uvaleným Čínou a EU. Firmě klesají tržby a zisky. Reakce jejího managementu není překvapivá: výroba motocyklů určených pro čínský trh se kvůli čínským odvetným clům přesune z USA do Thajska (Trump musí zuřit). Část výroby se přesune také do Evropy, aby se firma vyhnula nepříjemným evropským clům. To vše samozřejmě bude stát nemalé peníze.

Seznam obchodní válkou zasažených či ohrožených amerických firem je přitom dlouhý. Podívejme se na Apple, který vyrábí své produkty v Číně. Možná to znáte ze svého iPhonu: „Designed in California, assembled in China“. V následujících týdnech se rozhodne o tom, jestli Trumpova administrativa splní své hrozby a uvalí 25% cla na veškerý zbývající dovoz z Číny (zhruba v objemu 300 miliard dolarů). Apple před pár dny varoval, že pokud k tomu dojde, zvýší se náklady na výrobu jeho high-end produktů o stovky dolarů a firma se stane na globálním trhu méně konkurenceschopnou. Nejde tady přitom „jen“ o náklady; v sázce je i přízeň čínského spotřebitele. Pokud se bude obchodní válka a celková rivalita mezi USA a Čínou prohlubovat, jak dlouho budou čínské domácnosti kupovat iPhony, MacBooky a chytré hodinky Apple Watch?

Účet platí hlavně americké firmy a domácnosti

Musím uznat, že Trump má v některých věcech pravdu. Obvinění Číny z krádeží duševního vlastnictví amerických firem a také z nadměrné státní pomoci čínským firmám mají reálný základ. Dala by se o tom napsat pořádná kniha. Trumpova administrativa ale bojuje špatnými zbraněmi, které zároveň poškozují téměř každý segment americké ekonomiky. Čím déle budou cla uplatňována, tím citelnější budou škody. Nehledě na to, že se bojuje i na špatné frontě, když celní tarify směřují na tradiční spojence USA, jakými jsou EU nebo Kanada.

Padni komu padni

Prezident Trump si pochvaluje, že americké ministerstvo financí inkasuje miliardy a miliardy dolarů z cel uvalených na čínské zboží. Už ale neříká, kdo to všechno platí. Nápověda – Čína to není. Clo je de facto daň na dovážené zboží. I přes tvrzení Trumpovy administrativy je clo téměř vždy uhrazeno importérem, tedy americkou firmou. Americká firma má potom volbu. Buď vyšší náklady absorbuje, to znamená dosáhne nižšího zisku. V takovém případě se zpravidla snaží ušetřit někde jinde, například na mzdách svých zaměstnanců. Nebo firma dodatečné náklady přenese na spotřebitele, v tomto případě na americké domácnosti. To znamená zvýší ceny svých výrobků. Aktuální studie ukazují, že se to děje.

Je jasné, že v důsledku obchodních válek se v globální ekonomice snižuje kupní síla. Nezbývá než doufat, že Spojené státy s Čínou v dohledné době uzavřou obchodní dohodu. V tuto chvíli jsou škody sice nepříjemné, ale omezené. Na druhé straně případný dlouhotrvající konflikt by měl výrazně negativní dopad na hospodářský růst a zaměstnanost po celém světě. Obchodní války dobré opravdu nejsou a vítězství v nich bývá hořké. Vítěz totiž také ztrácí, jen o něco méně než poražený.